NACIONALNA PROMEHS KONFERENCIJA 14.10. 2020.

NACIONALNA PROMEHS KONFERENCIJA

14. listopada 2020. godine u vremenu od 10,00h do 13,30h održana je Nacionalna PROMEHS konferencija na e-platformi MsTeams. Konferencija je bila organizirana u svrhu prezentacije europskog projekta PROMEHS: Promoting Mental Health at Schools (606689 – EPP-1-2018-2-IT-EPPKA3-PI-POLICY), Promocija mentalnog zdravlja u školama sufinanciranog Erasmus+ programom u okviru Ključne aktivnosti 3, Podrška reformi politika.
U ostvarenju osnovnog cilja Uvodne nacionalne konferencije, koji se odnosio na podizanje svijesti o važnosti promocije metalnog zdravlja u vrtićima i školama te promociju implementacije projekta PROMEHS na regionalnoj razini, značajno je doprinjelo 17 aktivnih sudionika konferencije: članovi PROMEHS projekta iz Hrvatske, predstavnici Sveučilišta u Rijeci i Učiteljskog fakulteta u Rijeci, predstavnici Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke, ravnateljstvo i više savjetnice Agencije za odgoj i obrazovanje, predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, predstavnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, te članovi akademske zajednice koji su kao stručnjaci iz područja socijalno-emocionalnog učenja i preventivnih programa u našoj zemlji održali plenarna predavanja. Sudionici su, svatko iz svojeg aspekta djelovanja, istaknuli i raspravili važnost mentalnog zdravlja djece i mladih u odgojno-obrazovnom kontekstu, a posebice u kontekstu aktualne pandemije korona virusa. Jedna od vrijednosti ove konferencije jest da su o temi mentalnog zdravlja i njegovoj važnosti raspravili članovi tri različita sektora o čijoj međusobnoj suradnji i sinergiji izravno ovisi kvaliteta odgojno-obrazovnog sustava, kao i očuvanje mentalnog zdravlja djece u tom kontekstu: članovi akademske zajednice, članovi odgojno-obrazovnog sustava i nositelji obrazovnih politika. Osim toga, na konferenciji je predstavljen projekt PROMEHS i plan suradnje s dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama koje su se javile za sudjelovanje. Program konferencije priložen je na dnu ovog kratkog izviješća.
Na dan konferencije bilo je omogućeno praćenje uživo preko you-tube kanala, te je poveznica za praćenje bila dostavljena svim ustanovama za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, osnovnim i srednjim školama u Primorsko-goranskoj županiji, Sveučilištu u Rijeci, nositeljima obrazovnih politika u Hrvatskoj, te drugim relevantnim tijelima i institucijama na regionalnoj i nacionalnoj razini. Vezano uz to, zabilježeno je tisuću pregleda prijenosa konferencije u aktualnom vremenu. Svi sudionici koji su se prijavili putem registracijske poveznice na svoje e-mal adrese su dobili potvrdu o sudjelovanju, ukupno 300 sudionika, kao i poveznicu za pregled snimke konferencije.

Izviješće pripremila:
izv. prof. dr. sc. Sanja Tatalović Vorkapić
Voditeljica PROMEHS projekta za Hrvatsku

NACIONALNA PROMEHS KONFERENCIJA

14. listopad 2020., u vremenu od 10-13,30h

Virtualna konferencija, platforma Microsoft Teams
10:00-10:05 OTVARANJE KONFERENCIJE
Voditeljica PROMEHS projekta za Hrvatsku, izv. prof. dr. sc. Sanja Tatalović Vorkapić
10:05-10:10 Dekanica Učiteljskog Fakulteta u Rijeci,  prof.dr. sc. Lidija Vujičić
10:10-10:15 Rektorica Sveučilišta u Rijeci,  prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija
10:15-10:20 Pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke, gđa. Sanda Sušanj
10:20-10:35 Predstavljanje projekta PROMEHS – Promocija mentalnog zdravlja u školama