Časopis Odgojno-obrazovne teme

Odgojno-obrazovne teme su interdisciplinarni časopis koji u svom fokusu ima kritičku problematizaciju procesa odgoja i obrazovanja. U časopisu se objavljuju tekstovi iz društvenih, humanističkih i interdisiplinarnih područja znanosti, te iz umjetničkog područja, vezani uz proces odgoja i obrazovanja. Uz izvorne znanstvene radove časopis objavljuje i pregledne radove, prethodna priopćenja, prikaze, recenzije, osvrte i intervjue.

Journal Educational issues publishes theoretical, empirical, and methodological articles in scientific disciplines related to the field of education. The editorial board accepts for consideration only those articles that have not been published previously or that are not under consideration at another journal. Articles are published in either the Croatian or English language. Articles are accepted for publication after two positive blind peer reviews.

Upute autorima
Guidelines for Contributors