Laboratorij za učenje i poučavanje

Odlukom Fakultetskog vijeća Učiteljskog fakulteta u Rijeci Laboratorij za učenje i poučavanje osnovan je 8. srpnja 2019. godine kao ustrojbena jedinica Fakulteta u okviru Katedre za obrazovne znanosti. Prvim voditeljem Laboratorija imenovan je izv. prof. dr. sc. Darko Lončarić.

DJELATNOST LABORATORIJA

Laboratorij je sukladno Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu Učiteljskog fakulteta u Rijeci osnovan prvenstveno radi obavljanja znanstvenih i stručnih istraživanja i projekata te obavljanja praktičnog i demonstracijskog dijela nastave u području učenja i poučavanja. Dugoročni plan rada Laboratorija podrazumijeva sljedeće aktivnosti:

• Suradnja s partnerima temeljem potpisanih ugovora i pisama iskazanog interesa za suradnju.
  • Uspostavljanje informacijsko-komunikacijske infrastrukture neophodne za istraživanje, razvoj, primjenu i objavljivanje rezultata rada u području učenja i poučavanja.
  • Kontinuirani rad na razvoju ljudskih potencijala kroz prijavljivanje na projekte, edukacije iz metodologije i primijenjene statistike te struci odgoja i obrazovanja relevantne edukacije iz domene učenja i poučavanja.
  • Suradnja sa stručnjacima i ustanovama vezanim uz odgoj i obrazovanje u aktivnostima i projektima koji zahtijevaju primjenu stručnih i znanstvenih mjernih instrumenata te ekspertizu u metodološkim aspektima razvojnih i evaluacijskih istraživanja.
  • Sudjelovanje u inicijativama razvoja i evaluacije inovativnih oblika okolina za učenje poput centara za učenje u zajednici, samoreguliranog i samousmjerenog učenja i nekonvencionalnih puteva i pristupa obrazovanju.
  • Izrada novih mjernih instrumenata i provođenje edukacija za primjenu postojećih mjernih instrumenata relevantnih u odgoju i obrazovanju.

USKLAĐENOST S MISIJOM I VIZIJOM FAKULTETA

U Laboratoriju se kroz rad sa studentima i suradnicima osnažuju njihove metodološke, ali i stručne kompetencije. U suradnji s ustanovama iz područja odgoja i obrazovanja laboratorij će na temelju znanstvenih postignuća u obrazovnim  znanostima doprinijeti misiji postizanja izvrsnosti u obrazovanju studenata. Također, osnivanje laboratorija doprinijet će unapređivanju djelatnosti Fakulteta u ostvarivanju visokih akademskih standarda i aktivnom preuzimanju pune odgovornosti za kvalitetu fakultetskog djelovanja i napredovanja.

INTERDISCIPLINARNOST

Zbog usmjerenosti na opće područje učenja i poučavanja, Laboratorij pretežno obavlja djelatnost u području obrazovnih i društvenih znanosti. S obzirom na izrazito interdisciplinaran karakter predmeta istraživanja, u radu Laboratorija sudjeluju djelatnici u znanstveno-nastavnim, suradničkim i nastavnim zvanjima iz polja psihologije, pedagogije, interdisciplinarnog područja znanosti, polja obrazovnih znanosti te iz ostalih područja, polja i grana znanosti vezanih uz metodike nastavnih predmeta. Laboratorij predstavlja fleksibilan okvir djelovanja te osigurava organizaciju rada djelatnika u znanstveno-nastavnim i suradničkim zvanjima iz različitih područja, polja i grana znanosti.

SURADNJA S VANJSKIM DIONICIMA

Suradnja s vanjskim dionicima interdisciplinarnog procesa učenja i poučavanja temeljena je na suvremenim trendovima u istraživanju i visokoškolskoj nastavi, na potrebi za snaženjem znanstvenoistraživačkih kapaciteta u tom području i potrebi za suradnjom sa strukom. U tom smislu suradnici Laboratorija su i stručnjaci iz prakse, djelatnici drugih sastavnica, djelatnici sveučilišta i djelatnici drugih znanstvenih i znanstveno-nastavnih ustanova u zemlji i inozemstvu. U tim situacijama Laboratorij nastupa kao ustrojbena jedinica Katedre koja potiče međusektorsku i međuinstitucionalnu suradnju i razvoj.

Kontakt:

Laboratorij za učenje i poučavanje